«Секреты леса»

Вечер памяти татарского детского писателя, кандидата технических наук Джавада Тарземанова (1920 — 1995) пройдет в Доме татарской книги 18 июня 2021 года в 14:00. Мероприятие будет состоять из двух частей: встречи с родственниками писателя, и просмотром специального музейного спектакля по мотивам знаменитого произведения «Шуктуган». Личность Джавада Тарземанова одинаково значима и для мира науки, и для … Продолжить чтение »
Рабы и эксплуататоры: социальная иерархия и эксперименты Дидье Дезора

17 июня в Доме татарской книги состоится научно-популярная лекция кандидата биологических наук, зоолога, старшего научного сотрудника Лаборатории Бионанотехнологии КФУ Наиля Хаертдинова, посвященная социальной иерархии на примере эксперимента Дидье Дезора. Французский этолог Дидье Дезор и его коллеги из Университета Нанси провели ряд исследований, известных как «опыты с крысами-ныряльщиками». Эти эксперименты показывают механизм формирования иерархий даже в … Продолжить чтение »
«Идел» журналының яшьләр шурасы җыены

16нчы сентябрь көнне Татар китабы йортында «Идел» журналының яшьләр шурасы белән түгәрәк өстәл узды. Журналны яңарту, заманча формат булдыру турында сөйләштек. Татар матбугатының киләчәге сездән һәм бездән тора. Ә сез «Идел» журналын нинди итеп күрергә теләр идегез икән?
Экскурсиягә чакырабыз

Татар әдәбияты тарихы музее һәм Шәриф Камал мемориаль фатиры (Татар китабы йорты) сезне үзенә кунакка чакырып кала. 9:00дан 18:00га кадәр (теләсә кайсы вакытта) без Сезгә экскурсияләр тәкъдим итәбез. Экскурсовод белән төркем өчен экскурсияләр – 200 сум. Экскурсовод белән индивидуаль экскурсияләр (3 кешегә кадәр) – 500 сум. Льготалы категорияләргә – 50 сум. Кем экскурсиягә килергә тели? … Продолжить чтение »
«Гомуми Җәгърәфия»

Мәдрәсләрдә укытылган «Гомуми җәгърәфия» дәреслеге. Авторы –Рәхмәтуллин Шиһабетдин Габделгазиз улы. Китап 1899 елда Казан Император Университеты типографиясендә басыла. Дәреслектә төсле карталар, темаларга иллюстрацияләр бирелә. Татар лексикасы географик терминнарга баетыла. Илебезнең төрле почмакларында урнашкан шәһәрләрнең Казаннан ничә чакрым ераклыкта урнашуы бәян ителә. Дәреслектә 1897 елгы халык санын алу нәтиҗәләре бирелә.
Зәйнәп Байгильдеева

Шәриф Камал музей-фатирында язучының гаиләсе хакында сөйләүче экспонатлар шактый. Язучының томыш иптәше, гаилә учагын саклап торучы Хәят ханым (ул рәсемдә уртада) бик кунакчыл, ихтибарлы, ягымлы ханым була. Гаиләдә бер кыз – Зәйнәп һәм бер малай Йосыф үсәләр. Шәриф Камалның улы Йосыф 1943 елда Бөек Ватан сугышында вафат була. Зәйнәп Шәрифовнаның тормышы музей эшчәнлеге белән тыгыз … Продолжить чтение »
Татар китабы йорты кибетендә – яңа китап!

Яңа гына дөнья күргән “Профессор Резеда Ганиева” китабы татар фән дөньясының күренекле шәхесе – Резеда Ганиеваның якты рухына багышлана. Китапка филология фәннәре докторы, профессор Резеда Кадыйр кызы Ганиеваның (1932-2020) фәнни һәм фәнни-популяр хезмәтләре, библиографиясе, тормыш һәм иҗат юлы турында кыскача белешмәләр, төрле чорларда аның гыйльми эшчәнлеге турында матбугатта басылган язмалар, китап һәм диссертацияләренә бәяләмәләр урнаштырылган. … Продолжить чтение »
Безнең экспонатлар

Г.Тукай әсәрләре III том Казан: Яналиф, 1931 ел Төзүчесе: Фатих Сәйфи- Казанлы. 5000 данәдә басылган.
Шәриф Камалның гаиләсе турында

8нче июль Россия күләмендә Гаилә көне буларак билгеләп үтелә. Бәйрәм уңаеннан без Шәриф Камал шәхесе һәм аның гаиләсе турында сөйләргә телибез. Шәриф Камал музей-фатирында язучының гаиләсе хакында сөйләүче экспонатлар шактый. Язучының тормыш иптәше, гаилә учагын саклап торучы Хәят ханым (ул рәсемдә уртада) бик кунакчыл, игътибарлы, ягымлы ханым була. Гаиләдә бер кыз – Зәйнәп һәм бер … Продолжить чтение »