Выставка «Нургали Надеев: жемчужины знания»

Музей истории татарской литературы с мемориальной квартирой Шарифа Камала отмечает 140-летие татарского ученого, педагога, организатора науки и общественного деятеля Нургали Сибгатулловича Надеева (1882 — 1940). Нургали Надеев — автор первых учебников по истории России на татарском языке, первый директор Татарского института народного образования в Оренбурге и доцент Казанского пединститута. В историю он вошел как человек, спасший 13-летнего Мусу Джалиля от жизни на улице, устроив мальчика на учебу в военно-политическую школу. Впрочем, … Продолжить чтение »
Выставка «Мухаммед Идрисов: мастер шрифта»

«Мастер шрифтов» — так можно обозначить суть трудов изобретателя, художника-гравера и полиграфиста Мухаммеда Идрисова (1882 — 1948).  Многочисленные книжные иллюстрации, географические карты для школьников, свои эксклюзивные шрифты — все это стало результатом творчества Идрисова. В 1920-х годах он участвовал в реформе арабского шрифта. Предложенный им вариант татарского алфавита позволил создать новый тип пишущей машины с арабскими буквами. Позже его шрифты применялись в типографиях и в пишущих машинах в странах … Продолжить чтение »
«Идел» журналының яшьләр шурасы җыены

16нчы сентябрь көнне Татар китабы йортында «Идел» журналының яшьләр шурасы белән түгәрәк өстәл узды. Журналны яңарту, заманча формат булдыру турында сөйләштек. Татар матбугатының киләчәге сездән һәм бездән тора. Ә сез «Идел» журналын нинди итеп күрергә теләр идегез икән?
Экскурсиягә чакырабыз

Татар әдәбияты тарихы музее һәм Шәриф Камал мемориаль фатиры (Татар китабы йорты) сезне үзенә кунакка чакырып кала. 9:00дан 18:00га кадәр (теләсә кайсы вакытта) без Сезгә экскурсияләр тәкъдим итәбез. Экскурсовод белән төркем өчен экскурсияләр – 200 сум. Экскурсовод белән индивидуаль экскурсияләр (3 кешегә кадәр) – 500 сум. Льготалы категорияләргә – 50 сум. Кем экскурсиягә килергә тели? … Продолжить чтение »
«Гомуми Җәгърәфия»

Мәдрәсләрдә укытылган «Гомуми җәгърәфия» дәреслеге. Авторы –Рәхмәтуллин Шиһабетдин Габделгазиз улы. Китап 1899 елда Казан Император Университеты типографиясендә басыла. Дәреслектә төсле карталар, темаларга иллюстрацияләр бирелә. Татар лексикасы географик терминнарга баетыла. Илебезнең төрле почмакларында урнашкан шәһәрләрнең Казаннан ничә чакрым ераклыкта урнашуы бәян ителә. Дәреслектә 1897 елгы халык санын алу нәтиҗәләре бирелә.
Зәйнәп Байгильдеева

Шәриф Камал музей-фатирында язучының гаиләсе хакында сөйләүче экспонатлар шактый. Язучының томыш иптәше, гаилә учагын саклап торучы Хәят ханым (ул рәсемдә уртада) бик кунакчыл, ихтибарлы, ягымлы ханым була. Гаиләдә бер кыз – Зәйнәп һәм бер малай Йосыф үсәләр. Шәриф Камалның улы Йосыф 1943 елда Бөек Ватан сугышында вафат була. Зәйнәп Шәрифовнаның тормышы музей эшчәнлеге белән тыгыз … Продолжить чтение »
Татар китабы йорты кибетендә – яңа китап!

Яңа гына дөнья күргән “Профессор Резеда Ганиева” китабы татар фән дөньясының күренекле шәхесе – Резеда Ганиеваның якты рухына багышлана. Китапка филология фәннәре докторы, профессор Резеда Кадыйр кызы Ганиеваның (1932-2020) фәнни һәм фәнни-популяр хезмәтләре, библиографиясе, тормыш һәм иҗат юлы турында кыскача белешмәләр, төрле чорларда аның гыйльми эшчәнлеге турында матбугатта басылган язмалар, китап һәм диссертацияләренә бәяләмәләр урнаштырылган. … Продолжить чтение »
Безнең экспонатлар

Г.Тукай әсәрләре III том Казан: Яналиф, 1931 ел Төзүчесе: Фатих Сәйфи- Казанлы. 5000 данәдә басылган.
Шәриф Камалның гаиләсе турында

8нче июль Россия күләмендә Гаилә көне буларак билгеләп үтелә. Бәйрәм уңаеннан без Шәриф Камал шәхесе һәм аның гаиләсе турында сөйләргә телибез. Шәриф Камал музей-фатирында язучының гаиләсе хакында сөйләүче экспонатлар шактый. Язучының тормыш иптәше, гаилә учагын саклап торучы Хәят ханым (ул рәсемдә уртада) бик кунакчыл, игътибарлы, ягымлы ханым була. Гаиләдә бер кыз – Зәйнәп һәм бер … Продолжить чтение »